טלפוניה בענן עם Skype for Business

מאמר ראשון בסדרת טלפוניה בענן עם Skype for Business ועבודה עם תצורה היברידית.

כמה זמן לוקח לחבר Active Directory מקומי מול Azure Active Directory?
כמה זמן לוקח ליצור תצורה היברידית מול Exchange Online?
כמה זמן לוקח לבצע מעבר אל SharePoint Online?
כמה זמן לוקח לבצע הגירה אל Skype for Business Online?

מבין כל שירותי הענן המוזכרים המעבר אל הענן עם Skype for Business שכולל Enterprise Voice הוא הכי פשוט (יחסי) והכי מהיר, בשונה מניהול הסביבה המקומית שם Skype for Business הרבה יותר מסובך מהשאר. אז מה כל כך שונה מיצירת תצורה היברידית של Skype for Business מיתר הטכנולוגיות של Office 365? בהמשך המאמר.

סביבה מקומית של Skype for Business שכוללת תצורה Enterprise Voice היא סביבה מאתגרת שלעיתים אנשי סיסטם נמנעים להבין מה קורה בסביבה ולהיעזר בגורם חיצוני. בסביבה מקומית של Skype for Business ישנם המון תפקידי שרת, רכיבים ותתי רכיבים וחיבור מול התקני קצה (מרכזיות, טלפונים ומה לא!), אם נוסיף לכך תרחישים שבהם ישנם מספר אתרים בעולם אפשר לומר שהלכנו לאיבוד איפשהוא בדרך.

ברוב הארגונים שכבר עלו לענן עם Office 365 הטכנולוגיה של Skype for Business היא האחרונה במשפחת Office 365 ולמה אחרונה? בעיקר בגלל יכולות Enterprise Voice שלא היו מספיק בשלות למעבר אל הענן יחד עם כל אפשרויות הטלפוניה.
כמו יתר הטכנולוגיות שמיקרוסופט משקיעה בהם גם הטכנוולוגיה של Skype for Business עברת שינויים משמעותיים וכיום הניהול של Skype for Business בסביבה מקומית היא פשוטה יותר, בסביבת הענן היא משחק ילדים (גם כאשר מחברים מרכזיה מקומית) וכן גם בהקמת תצורה היברידית העניינים פשוטים.

השינוי המשמעותי של Skype for Business Online הגיע עם Cloud PBX שמכיל תחתיו המון אפשרויות לעבודה עם טלפוניה בענן או טלפוניה מקומית, אז קצת הקדמה על מה שיש לנו בענן היום עם Skype for Business עם שלל היכולות והאפשרויות העומדות בפנינו:

 • Cloud PBX עם PSTN Calling – שירות Skype for Business Online מלא אשר מגיעה בחבילה אחת עם כל האפשרויות של Skype for Business וחיבור למרכזיה בענן (כן Microsoft הפכה להיות ספקית טלפוניה). האפשרויות הזמינות חבילה זאת היא Skype for Business עם אפשרויות PC2PC וכן יכולות מרכזיה עם חיוג מקומי ובינלאומי.
  השירות קיים במספר מדינות מצמצמות בעולם, כגון” ארה”ב, צרפת, UK וספרד. מה איתנו? אין עדיין תאריך יעד.
  היכולות של PSTN Calling מביא יתרון עצום כי אינו מצריך שרתים או מרכזיה מקומית.
  בתרחיש כזה המשתמשים בענן, המרכזיה בענן ואין לנו קשר לסביבה המקומית ברמת Skype for Business.
 • PSTN Conferencing – רכיב בתוך שירות Skype for Business Online שהייעוד העיקרי שלו הוא לספק מספר ייעודי לחיוג מכל טלפון, אפשרות זאת מספקת לכל משתמש ליצור פגישת Skype ובכל פגישה לאפשר למשתמש ארגוני או חיצוני להצטרף לשיחה באמצעות מספר ייעודי ומזהה דינמי. הרכיב מאפשר הוצאת שיחות מתוך הפגישה לחיוג אל מספרים בזק השונים (ביצוע Dial-Out להזמנת משתתפים נוספים).
  השירות זמין ברוב מדינות העולם וגם בישראל.
 • PSTN Consumption – רכיב בתוך שירות Skype for Business Online שתפקידו העיקרי הוא לבצע הוצאת שיחות חיצוניות מתוך השירות אל יעדים שונים בעולם ובד”כ מגיע עם רכיב PSTN Conferencing או עם שירות PSTN Calling.
 • Cloud PBX עם מרכזיה מקומית – כיום רוב הארגונים שעובדים עם Skype for Business On-Premises ועם חיבור למרכזיה המתינו עד לאפשרות של Cloud PBX עם מרכזיה מקומית וכאן היכולת הזאת מגיע בתי אפשרויות:
  • סביבה מקומית עם שרתים קיימים – ארגונים שכבר עובדים עם סביבה מקומית באופן מלא כולל מרכזיה אינם צריכים להקים שרתים נוספים והדרישות ליצירת תצורה היברידית הם פשוטות יחסית ואינם מצריכות שינויים משמעותיים, בתרחישים כאלה כל שניתן לעשות הוא ליצור תצורה היברידית, ליצור הגדרות ברמת Voice, להעביר משתמשים אל הענן ולהתחיל לעבוד עם השירות, יתרון באפשרות זאת הוא היישום המהיר יחסי והאפשרות של עבודה מול מרכזיה בלבד.
   בתרחיש כזה המשתמשים בענן, המרכזיה מקומית ורק כאשר מבצעים שיחות PSTN ישנו שימוש במרכזיה.
  • סביבת מקומית עם Cloud Connector Edition – בדומה לסביבה המקומית כאן אנו מקבלים תצורה היברידית עם יישום של מספר שרתים וירטואליים שיפאשר מצד אחד חיבור למכרזיה ומצד שני חיבור אל הענן וע”י כך יאפשר לבצע שיחות מקומית ובינלאומיות על סמך המרכזיה המקומית.
   היתרון בתרחיש הנ”ל הוא לארגונים שבהם אין שרתי SfB מקומיים ורוצים ליישם תצורה היברידית במינימום עלויות.
   בתרחיש כזה המשתמשים בענן, המרכזיה מקומית ורק כאשר מבצעים שיחות PSTN ישנו שימוש במרכזיה.

clip_image001

כאשר עולים לענן עם Skype for Business עולות מספר שאלות קשות (לפחות כך נראות בהתחלה) אך במהרה ניתן להבין כי האפשרויות השונות שאנו מקבלים מצצמים את הבעיות והאתגרים במעבר אל הענן. אם נביט על שאלות שנשאלתי ע”י בתחום, כדוגמת:

 • מהי איכות השיחה בתרחיש עם מרכזיה מקומית ומשתמשים בענן? איכות השיחה נשמרת ואין בעיות אך חשוב לשים דגש על חישוב רוחבי פס מראש
 • האם אפשר לעבוד כאשר חלק מהמשתמשים מקומיים וחלק בענן? ניתן לעבוד בתצורה היברידית כאשר המשתמשים מחולקים בצורה הטרוגנית בין הסביבות
 • האם משתמש אשר מוציא שיחת PSTN עובר דרך הענן? תלוי בתרחישים לרוב לא עובד מהענן ועובר מקומי בלבד (נעשה ע”י Voice Policy)
 • מי הופך להיות ACP ביצירת פגישות בתצורה היברידית? השירות בענן מספק ACP ולכן אין צורך להשתמש עם ACP בשירות המקומי
 • האם אפשר לבצע תצורה היברידית עם שרתים שאינם בגרסת Skype for Business? כן ניתן אך ישנם משמעויות שונות בתצורה כזאת

לסיכום

היכולות הקיימות כיום של SKype for Business Online מאפשרות לנו לעבוד בתצורות שונות בין אם אנו עובדים עם מרכזיה מקומית אן רק צריכים אפשרות למספר חיוב ייעודי.
מידע נוסף על PSTN COnferencing במאמר הבא
טלפוניה בענן Skype for Business PSTN Conferencing (מאמר 1)

You may also like...

השאר תגובה