גיטהאב Codespaces טיפים וכאלה

אם לא התחלת לעבוד עם גיטהאב Codespaces זה הזמן להתחיל לעבוד עם הכלי ועם האפשרויות המגוונות שהוא מנגיש לכתיבת קוד, לביצוע פעולות בתהליכי פיתוח ועוד מלא דברים שווים.

המאמר גיטהאב Codespaces מאיפה מתחילים התמקד באפשרויות המגוונות של גיטהאב Codespaces, הבנה מהו Codespaces, איך מתחילים לעבוד עם Codespaces? איך יוצרים סביבה? ומהם הדרכים שאיתם אפשר להתחיל או לשפר את העבודה בפלטפורמה של Codespaces בכדי להכיר את הרכיבים השונים, המאפיינים הקיימים, הגדרות ואת המושגים השונים של Codespaces.

המאמר הנוכחי מתמקד בטיפים והגדרות נוספות שאפשר ומומלץ להגדיר לסביבות גיטהאב Codespaces.

כמו כל ממשק פיתוח בין אם זה VS Code ,VS Studio או Brackets ואחרים, המטרה של כל אותם ממשקים היא לאפשר הנגשה פשוטה ככל האפשר בכדי שתהיה אפשרות למקד את האנרגיות בפיתוח ובקוד עצמו ולספק אפשרויות שיכולות לשפר את צורת הכתיבה והאופן שבו אנו כותבים ומנהלים את הפיתוח שלנו.

גיטהאב Codespaces מביא איתו בשורה בכל הקשור לעבודה עם כלי פיתוח, ניהול קוד ואפשרויות של עבודה רציפה, ולמעשה לוקח את כל מה שמוכר עם VS Code ומנגיש אותו בענן בצורה מלאה מול סביבות הפיתוח.

חשוב להדגיש כי גיטהאב Codespaces מתאים למקומות בהם מאמצים את הגישה של סביבות ענן וסביבת פיתוח בענן המבוססת לרוב על תשתיות כמו GitHub או Azure DevOps ונוספים.

טיפים וכאלה

כאשר מקימים סביבה ועובדים עם גיטהאב Codespaces ישנם הגדרות מסוימות וטיפים שיכולים לסייע בהקמה של Codespaces, בהגדרת תצורה רוחבית, בחיבור אל ממשקים שונים ובהנגשת סביבת עבודה צוותית. אז איך מאפשרים את כל היכולות האלה?

יצירת Codespaces

יצירת Codespaces היא פעולה פשוטה וניתנת לביצוע ע”י כל משתמש עם חשבון גיטהאב, ויצירת Codespaces יכולה להיעשות מול מאגר של אותו חשבון ואפילו מול Branch ספציפי.

כל Codespaces משויך אל מאגר או אל Branch ספציפי וניתן ליצור שני Codespaces מול מאגר או מול Branch. נכון לגרסת Public Preview (נובמבבר 2020) ניתן ליצור שתי סביבות Codespaces בלבד, כלומר אם רוצים ליצור Codespaces נוסף ושלישי במספר אז צריך למחוק את אחד מהשניים הקיימים.

טיפים:

  • כל משתמש עם חשבון גיטהאב Free או Pro יכול ליצור Codespaces
  • בחשבון ORG או כל מאגר שהוא ברמת ארגון ניתן להגדיר Codespaces ולתת דלגציה למשתמשים של אותו ארגון בלבד.
  • אין אפשרות ליצור Codespaces במאגר ריק ולכן צריך ליצור לפחות קובץ אחד בכדי ליצור Codespaces 
  • יצירה של Codespaces יכולה לקבל קונפיגורציה באופן אוטומטי (מפורט בהמשך המאמר)
  •  אפשר לבצע התאמה של Codespaces באופן אוטומטי לכל חשבון

מגבלת יצירת Codespaces שלישי כאשר ישנם שני Codespaces קיימים

גיטהאב Codespaces

יצירה מהירה (שלושה קליקים…) של Codespaces מתוך מאגר על Branch ראשי

1f36c 2020 11 18 09h58 50

גיטהאב Codespaces

5459e 2020 11 18 09h59 36

להיות Insider

כמו לכלי VS Code גם גיטהאב Codespaces מאפשר לעבוד עם מצב רגיל (Stable) או עם מצב Insider. כמו כל Insider גם במצב Codespaces Insider מקבלים את היכולות והאפשרויות הכי חדשות.

מצב Insider עלול להכיל אפשרויות לא יציבות במלואן ולכן אפשר לעבור בין המצבים מתוך האפשרויות בצידו השמאלי של המסך.

5d0a1 2020 11 18 10h34 58

תיוג Online

מצב Online וליתר דיוק האפשרות של תיוג usesOnlineServices מאפשר לגיטהאב Codespaces להיות זמין לאפשרויות Online כמו עדכונים אוטומטים, סנכרון פרופיל אוטומטי (בשילוב Setting Sync), שימוש באפשרויות Natural language search.

האפשרויות המוזכרות הם מעבר לאפשרויות המובנות של איסוף טלמטריה, דוחות Crash וכן הלאה.

בכדי להפעיל OnlineServices אפשר מתוך שורת הפקודה והחיפוש לחפש תיוג של @tag:usesOnlineServices או לחלופין לבחור Online Services Settings ומשם להגדיר את האפשרויות הרצויות של Online Services כמו Settings Sync או Enable Natural Language Search וכן הלאה.

e71de 2020 11 18 10h48 33

b50a0 2020 11 18 10h48 19

לקצר את הדרך

מכיוון שגיטהאב Codespaces זמין מתוך ממשק וובי של גיטהאב אפשר לקצר את הדרך בפתיחת הסביבה ע”י קיצור דרך פשוט של מתוך Microsoft Edge ולשים אותו בשורת TaskBar.

מתוך האפשרויות של Microsoft Edge > כלים > הצמד לשורת משימות

70d09 2020 11 18 11h08 31

9029f 2020 11 18 11h09 07

סנכרון פרופיל אוטומטי

סנכרון פרופיל או חשבון גיטהאב יכול להתבצע אוטומטית לכל תחנה, מכשיר או סביבה. וכדאי להדגיש שמומלץ מאוד או חייב לוודא שהפרופיל יכול להסתנכרן ולשמור את כל הקונפיגורציה בענן בכל פרק זמן שהוא. ישנם שלושה אפשרויות לסנכרן פרופיל Codespaces:

סנכרון באמצעות Settings Sync המובנה שמצריך הפעלה למצב ON\Enabled וברגע שזה מופעל ויוצרים Codespaces הפרופיל מקבל באופן אוטומטי את כל הקונפיגורציה כולל הגדרות כלליות ופרטניות שבוצעו מול Settings.Json, ערכות נושא, אייקונים ובנוסף הסנכרון מביא את כל ההרחבות שהותקנו עד לפרק זמן הסנכרון האחרון.

ea645 2020 11 18 11h33 53

סנכרון באמצעות הרחבת Settings Sync שיכולה לעבוד גם מול VS Code ומבצעת את כל אותן פעולות סנכרון שהוזכרו באפשרות סנכרון המובנית.

87e0f 2020 11 18 11h36 36

האפשרות הנוספת היא מעט שונה וניתנת להגדרה ברמת כל החשבון גיטהאב לפי קבצים מסוימים. כאשר פותחים Codespaces נוצרים מספר קצים דיפולטים שמכילים את הפרופיל Codespaces, הגדרות והתאמות נוספות. במידה ואנו יוצרים את Codespaces חדש אז הקבצים נוצרים בדיפולט עם מידע והגדרות נקיות.

הערה: במידה מופעל Settings Sync הקבצים יתעדנו בהתאם

הקבצים הם קובצי Dotfiles ומבוססים על הקבצים הבאים:

install.sh
install
bootstrap.sh
bootstrap
setup.sh
setup

בכדי להגדיר קובצי Dotfiles צריך לגשת להגדרות ולאחר מכן להרחבות ואז לאפשרות Visual Studio Codspaces ומשם להגדיר ברמת User או Workspace.

ניתן להעלות קובץ חדש או להגדיר אחד קיים ובכל מערכת הפעלה הניתוב של הקובץ שונה.

c6451 2020 11 18 11h41 26

הפניה אל קובץ התקנה כללי ומתוך מאגר אחר

7d84e 2020 11 18 11h43 03

המאמר יתעדכן מעת לעת עם טיפים נוספים, חדשים ויעילים.

מאמרים נוספים על גיטהאב

You may also like...

השאר תגובה