Kerberoasting וזיהוי עם Azure ATP

מאמר זה הוא חלק מסדרת מאמרים בנושא התקפות ובעיות אבטחה בסביבת Active Directory.

המאמר הנוכחי מתבסס על מאמר Kerberoasting – Extracting Service Account Password מתוך הבלוג הנוסף שלי eshlomo.us.

תשתית Active Directory היא תשתית קריטית ברוב הארגונים ומהווה את עמוד השדרה של תשתיות המחשוב בארגון. תשתית Active Directory מספקת את כלל הספריות, האובייקטים,  הערכים והמשאבים שאיתם אנו עובדים ביומיום, בין היתר: משתמשים, קבוצות ומשאבים לצורך ניהול הרשאות וגישה.

לצורך הענין כל גישה, הרשאה או תשאול בסביבת המחשוב מצריכה מעורבות של סביבת Active Directory, ובגלל צורך זה התשתית של Active Directory היא קריטית.

בנוסף לכך, גם בימים שאנו עושים טרנפורמציה דיגיטלית ועוברים לענן עדיין ניתן לראות כי תצורת Active Directory הופכת להיות במצב היברידי, למשל סביבת Active Directory מקומית המוגדרת מול Azure AD עדיין מצריכה שניהול האובייטים יהיה מתוך סביבת Active Directory מקומית.

כמו טכנולוגיות אחרות גם Active Directory סובל מבעיות אבטחה שונות אשר רובן מוכרות, למשל Pass The hash ואחרים, אך מדובר על בעיות שניתנות להכלה ולצמצום שטח התקיפה.

ההבדל של בעיות האבטחה בסביבת Active Directory מבעיות של טכנולוגיות האחרות הם שברגע שישנה אחיזה מסוימת או מלאה בסביבת Active Directory – המשחק נגמר כי התוקף השתלט על החלק הכי קריטי בארגון.

ישנם בעיות  אבטחה שונות בסביבת Active Directory, בין היתר ניתן למנות את הבעיות הבאות:

 • Domain Vulnerability
 • Password Attack
 • DC Shadow
 • OverPass-the-Hash
 • Kerberoasting
 • LDAP Reconnaissance
 • Golden Ticket
 • DCSync
 • AdminSDHolder Modification
 • Silver Tickets
 • ואחרים

מהו Kerberoasting

כמה אובייקטים מסוג SPNs קיימים בסביבת Active Directory שלך? עשרות, מאות או יותר נכון אלפים או עשרות אלפים!

Kerberoasting מנצל את האופן שבו חשבונות מסוג Services משתמשים באימות מול שרתי DC’s.

כאשר משתמש מבצע אימות מסוים מול שרתי DC’s הוא מקבל טיקט (TGT) עם חתימה של הדומיין בכדי להוכיח שאותו משתמש הוא אכן המשתמש אשר ביצע את הבקשה והאימות, פעולה זאת נעשית ע”י חשבון krbtgt.

במידת הצורך משתמש מבצע בקשות נוספות באמצעות אותו טיקט (TGS) בכדי לעבוד או לתשאל משאבים נוספים, אחת הפעולות הסטנדרטיות היא פעולות מול Service Account ופעולות נוספות, וכל אותן פעולות נעשות ע”י טיקס נוסף (TGS).

במצב כזה הטיקט (TGS) נעשה ע”י באמצעות טיקט (TGS) מוצפן ע”י NTLM Hash של אותו Service Account ספציפי בכדי לקבל גישה.

הפעולה שמתבצעת מאחורי הקלעים היא באמצעות Kerberos המשתמש באובייקטים מסוג SPNs בכדי לקבוע איזה Hash של Service Account ומול איזה טיקט (TGS) תתבצע הפעולה וההצפנה.

ישנם שני סוגים של אובייקטים מסוג SPNs:

 • Host Based SPNs – שייכים לחשבון האובייקט של התחנה
 • Arbitrary SPNs – לרוב שייכים אל חשבון משתמש

איזה אובייקט הוא עדיף למתקפה ומי מהווה בעית אבטחה גדולה יותר? בעקרון שניהם חלשים באותה מידה אך לרוב משתמשים באובייקט Arbitrary SPNs, והסיבה לכך היא, אובייקט מסוג תחנה מחליף סיסמה אחת לתקופה (30 יום) לסיסמה אקראית.

הדוגמה הכי נפוצה של אובייקט SPN הוא שרתי SQL שמקבלים ערך: MSSQLSvc/HOST:PORT, ובמצבים כאלה ישנו ערך SPN מה שמאפשר לנו לבצע שימוש עם NTLM Hash של סיסמת החשבון עבור יצירת הטיקט (TGS) וזה למעשה המפתח בהתקפת Kerberoasting!

איך מתבצעת המתקפה?

מכיוון שהאובייקטים מסוג SPNs נמצאים בכמויות בסביבת Active Directory, סביר להניח שהסיסמאות של האובייקטים הנ”ל חלשות מאוד ולעיתים אף לא הוחלפה מעולם!

במצבים כאלה שטח המתקפה פתוח ולתוקף נשאר רק לבחור איזה אובייקט לבחור ואיך לבצע את המתקפה, כאשר מבצעים את המתקפה ישנם שני דרכים עיקריות של ביצוע על סמך כלים או על סמך שפות כדוגמת: PowerShell או Python.

התקפה מבוססת Kerberoasting נחלקת למספר שלבים:

ביצוע Recon על הסביבה – החלק הפשוט שניתן לבצע באמצעות הפקודה הבאה שאיתה ניתן לדעת גם מהם חשבונות מסוג crackable:

([adsisearcher]”(&(objectClass=User)(primarygroupid=513) (servicePrincipalName=*))”).FindAll() | ForEach-Object { “Name:$($_.properties.name)””SPN:$($_.properties.serviceprincipalname)””Path:$($_.Path)””” }

לאחר שיש לנו רשימה אפשר לבחור את אחד האובייקטים.

בקשת טיקט מול אותו אובייקט SPN – הפעולה הספציפית של בקשת טיקט מאפשרת לדעת האם ישנו SPB והאם פעיל וע”י כך להמשיך מול אותו אובייקט.

Add-Type –AssemblyName System.IdentityModel
New-Object System.IdentityModel.Tokens.KerberosRequestorSecurityToken –ArgumentList “host/servername:port

חילוץ הטיקט (TGS) – הוצאת המידע מאותו טיקסט יכול להיעשות ע”י הכלי MimKatz או באמצעות הסקריפט Invoke-Kerberoast שם אנו מקבלים מידע רלוונטי לגבי הטיקסט.

2019-10-31_20h26_59.png

הוצאת הסיסמה מהאובייקט – בשלב זה לוקחים את המידע שאספנו עד כה ומתחילים בפעולה של הוצאת המידע וגילוי הסיסמאות וכאן הפעולה מתבצעת ע”י סקריפט מבוסס Python ויכולה להתבצע אופליין.

פריצה לחשבון – לאחר שיש לנו סיסמה ומידע לגבי אותו אובייקט אנו חוזרים לבצע פעולות ברמת Active Directory ומתחילים לבדוק איזה הרשאות יש לאובייקט הספציפי וכאלה המתשאלים אותו.

איך מזהים

לזהות תקיפות שונות מול Active Directory ובפרט Kerberoasting ללא כלים מתאימים אינה אפשרית כלל, ולכן כל תשתית Active Directory מצריכה כלי מסוים.

הכלים אשר יכולים לבצע זיהוי של מתקפות Active Directory ובפרט Kerberoasting הם: Javelin וכמובן Azure ATP.

במצב שבו ישנה מתקפה מסוימת למשל Kerberoasting, המערכת כמובן מזהה את הבעיה תוך דקות ומאפשרת לבצע ניתוח מעמיק של המתקפה.

2019-10-31_20h29_27

2019-10-31_20h30_03

הערה: בכדי לזהות מתקפות Active Directory שונות צריך להפעיל Eventים שונים ברמת Group Policy ולוודא שישנה פריסה של Azure ATP agent, ומכאן יתר העבודה מתבצעת באופן אוטומטי ע”י Azure ATP.

לסיכום

אובייקטים מסוג SPNs קיימים בכל תשתית Active Directory ולרוב אובייקטים מסוג SPNs אינם מוגנים כנדרש ובמקרים אחרים אינם מתוחזקים כולל מצבים בהם לא הוחלפה להם סיסמה מעולם, ולכן מדובר כאן על שטח תקיפה גדול שאינו מקבל מענה כלל.

פרטים נוספים במאמר Kerberoasting – Extracting Service Account Password

You may also like...

השאר תגובה